Terve,
Lähikurssien järjestäminen vanhaan tapaan on ehdottomasti yhä aivan yhtä mahdollista kuin ennenkin. Nettikurssi on luotu vain lisävaihtoehtona, että harrastajat voivat vapaammin suorittaa tuomarikortin omalla ajallaan netin kautta. Nettikurssin ei ollut ikinä tarkoitus täysin korvata lähikoulutuksia ja olla ainoa vaihtoehto.
Jos lähikurssi halutaan järjestää, tarvitaan vain jaoston hyväksyntä kurssille ja jaoston hyväksymä 1-luokan tuomari vetämään kurssi. 2-luokan kortit tosin kirjoittaa laji- ja aluejaostot, ei liiton toimisto.
Ainoa muutos lähikursseihin edelliseen on, että säännöissä sanotaan kursseille pitää olla Suomisport-ilmoittautuminen auki ja että 1- ja 2-luokan kurssia ei saa järjestää yhden kouluttajan vetämänä samaan aikaan, jotta 1-luokan koulutuksessa voidaan keskittyä sen tason vaatimuksiin.