Sääntömuutoksia noudatettavaksi

Kuka tarkastaa 2 luokan tuomarikurssin tulokset, meneekö monta työpäivää?

Esim jos ennen Kisoja tekee vasta edellisenä iltana, miten toimitaan?
 
Jos se noin tiukoille menisi kortin suorittamisen kanssa, niin silloin kannatta kyllä välittömästi suorittamisen jälkeen ottaa puhelin käteen ja tiedustella asiaa. Itse suoritin sen sähköisen tuomarikorttikokeen 2023 elokuussa. Silloin eniten aikaa meni ilmottautumisen jälkeen, ennen kun tuli tietoa, miten kokeen pääsee suorittamaan. Taisi tässä vaiheessa kulua vähän reilu viikko. Kokeen suorittamisen jälkeen (Sunnuntaina) laitoin sähköpostia Olli Törnille, joka ainakin tuolloin hoiti näitä. Maanantaina n. klo 16 tuli sähköpostia, että tiedot on kirjattu ja kortti näkyi SuomiSportissa.
 
SAL pääkallopaikalta ei vastata puhelimeen eikä s-posteihin, joten pikana ei kannata odotella vastauksia.
Kannattaa tehdä ajoissa kurssit.

Laitan tietoa, kun saan vastauksen ja merkinnän Suomi sporttiin.
 
Niille kisailijoille jotka aristelevat sähköistä tuomarikorttia, tai sen uusimista löytyy varmasti joku kisaporukasta joka auttaa tuossa prosessissa.
 
Terve,
Lähikurssien järjestäminen vanhaan tapaan on ehdottomasti yhä aivan yhtä mahdollista kuin ennenkin. Nettikurssi on luotu vain lisävaihtoehtona, että harrastajat voivat vapaammin suorittaa tuomarikortin omalla ajallaan netin kautta. Nettikurssin ei ollut ikinä tarkoitus täysin korvata lähikoulutuksia ja olla ainoa vaihtoehto.

Jos lähikurssi halutaan järjestää, tarvitaan vain jaoston hyväksyntä kurssille ja jaoston hyväksymä 1-luokan tuomari vetämään kurssi. 2-luokan kortit tosin kirjoittaa laji- ja aluejaostot, ei liiton toimisto.

Ainoa muutos lähikursseihin edelliseen on, että säännöissä sanotaan kursseille pitää olla Suomisport-ilmoittautuminen auki ja että 1- ja 2-luokan kurssia ei saa järjestää yhden kouluttajan vetämänä samaan aikaan, jotta 1-luokan koulutuksessa voidaan keskittyä sen tason vaatimuksiin.
 
Muutamat ovat jo löytäneet uuteen tuomarikurssiin tästä pääsee suorittamaan sähköisenä

 
Testasin noita SUEK:in Reilusti Paras ja Puhtaasti Paras dokumenttien palautusta niin ne toimivat kyllä.

"Lisää palautus" -napista avautuu laatikko alle missä lukee "Lisää tiedostoja raahaamalla ne hiirellä tähän" eli siihen tiedoston raahamalla ja tallentamalla se latautuu järjestelmään.
 
Vielä lisäyksenä, että kun suorittaa kurssin niin lopussa muistaa tallentaa diplomin, itsellä tuossakohtaa oli joku häiriö joko käyttäjässä tai joku muu käyttis juttu, mutta toivotaan että nyt onnistuu.
Aika moni on päässyt jo maaliin asti ja neuvotaan jos joku askarruttaa, kaikille ne saadaan maaliin.
 
Back
Ylös